Ajalugu

1937. a Tallinna reaalkool nr. 5 poistekool ning õppetöö toimub kolmes vahetuses.

1938. a Tallinna reaalkool nr. 5 (progümnaasium ja gümnaasium). Õppetöö toimub eesti keeles.

1940. a Tallinna reaalkoolist nr. 5 saab poiste ja tüdrukute kool.

1940-1944. a Tallinna 5. Kool.

1944. a Kool viiakse üle aadressile Hariduse 3.

1946. a Tallinna seitsmeaastase venekeelse õppega 5. Kool aadressil Vabriku 10.

1949. a Tallinna 5. Keskkool venekeelse õppega kool.

1952. a Tallinna 5. Keskkool eesti ja vene õppejõududega.

1955. a Tallinna 5. Keskkool asub Vana-Kalamaja tänaval ning sellest aastast kool läheb täielikult üle venekeelsele õppele.

1978. a Tallinna 5. Keskkool aadressil Õismäe tee 132.

Reaalkool nr. 5 tekkis Tallinnas 1937ndal aastal. See oli poistekool, kus õpiti kolmes vahetuses.

Haridusreformide tagajärjel 1938ndal aastal koolist kujuneb välja reaalkallakuga progümnaasium (põhikooli ja gümnaasiumi vaheline aste), kus õpitakse eesti keeles.

1940ndal aastal ajalugu taaskord muutub. Eesti läheb Nõukogude Venemaa koosseissu ning koolist kujuneb välja segakool.

1944nda aasta lõpuni kool kannab Tallinna 5. Keskkooli nime. Samal aastal kool kolib majja, mis asub aadressil Hariduse 3, kus tegutseb 1946nda aastani.

Alates 1944ndast aastast muutub seitsmeaastane haridus kohustuslikuks. Juba 1945ndal aastal kool taaskord muudab staatust ja nime: seitsmeaastase ja venekeelse õppega Tallinna 5. Kool. Koos staatuse ja nimega muutub kooli asukoht. Kool kolib aadressile Vabriku 10.

1949ndal aastal koolist saab keskkool. Alates 1952ndast aastast kool läheb üle eestikeelsele õppele, sealjuures koolis töötavad nii eesti kui ka venekeelsed õppegrupid.

1955ndal aastal kooli venekeelsed õppegrupid viiakse üle uude hoonesse Vana-Kalamaja tänavale, kus ta tegutseb järgneva 23 aasta jooksul.

70ndatel pööratakse suurt tähelepanu kutseharidusele. Linnas avatakse mitmed kutsehariduskoolid, kus õppijad omandavad professionaalseid oskuseid elektrikute- , lukkseppade- , kokkade- , sõidukijuhtide- , õmblejatena jne.

Ning juba 1978ndal aastal koolihoone muutub õppe-tööstushooneks ja kool kolib uude linnarajooni, Väike-Õismäele. Kooli uueks aadressiks saab Õismäe tee 132.

2008ndal aastal kool tähistas 70ndat sünnipäeva kolimisega värskelt remonditud hoonesse, kus on kaasaegse tehnikaga varustatud klassid.

Nimelt selles samas hoones kool tegutseb tänase päevani ning kannab nime Tallinna Haabersti Vene Gümnaasium.

Kooli hümn

Каждое утро встречаешь ты нас
Взглядом заботливым, милая школа.
Здравствуй, учитель и шумный мой класс,
Строгий урок с переменой весёлой.
Нам предстоит шар земной изучать
И постигать красоту мирозданья,
Чтобы побольше на свете узнать,
Нужно раскрыть свой талант и призванье.

Припев
Гимназия русская Хааберсти,
Мы не забудем тебя никогда.
Гимназия русская Хааберсти,
Ты в нашем сердце всегда.
Гимназия русская Хааберсти,
Любим тебя и гордимся тобой.
Стала ты нашей судьбой.

В стенах твоих интересно нам жить,
Красочный мир познавать увлечённо.
Ты нас научишь крепко дружить,
А повезёт, испытаем влюблённость.
Ну а когда мы уйдём за порог,
Школьные годы бегут быстротечно.
Первый учитель и первый звонок
В памяти нашей останутся вечно.

Direktorid

1946-1948

Aleksander Kostikov

Первый директор 5-ой семилетней школы послевоенного периода с 1945 года

1948-1962

Ksenija Kozõrevskaja

В течении 14 лет с 1948 года работала директором школы

1962-1964

Jevgenia Ševtšenko

Заслуженный учитель и отличник народного образования Шевченко Евгения Михайловна руководила школой с 1964 года

1964-1968

Aleksandr Talfeld

Руководство школой в 1964 году принялТальфельд Александр Генрихович

1968-1978

Nina Lebedeva

С 1968 года директором школы работала Лебедева Нина Александровна

1978-1984

Oleg Kruglov

Сентябрь 1978 года. Средняя школа №5 переведена в новый район Вяйке-Ыйсмяэ. На должность директора утверждён Круглов Олег Константинович, преподаватель физики. Руководил школой до 1984 года.

1984-2000

Alevtina Demidenko

8 мая 1984 года на должность директора школы №5 утверждена Демиденко Алевтина Ивановна

2001-2005

Svetlana Melehhova

В начале 2001 года в должности директора приступила Мелехова Светлана Фёдоровна
2001 год – школе присвоен статус гимназии – Русская гимназия Хааберсти.
Проведена реновация столовой. Создана новая структура питания.
Гимназия поставлена на очередь капитального ремонта.

2006-2009

Sergei Teplov

С начала 2006 года гимназией руководил Теплов Сергей Генрикович
Проведён капитальный ремонт гимназии.Введена служебная электронная почта.
Начало работы гимназии по проектам.
Проведён Международный семинар по переходу на двуязычное обучение. Обмен делегациями с коллегами Латвии. Выездные семинары по Эстонии и странам ЕС.
2008 год отмечен юбилей 5 – ой средней школы (гимназии): 70 лет со дня основания и 30 лет по адресу Ыйсмяе, 132.
Открыт школьный музей.

Irina Antonjuk

В настоящее время со 2 сентября 2009 года гимназией руководит Антонюк Ирина Михайловна
Сентябрь – „Valmisolek tulevikukes“
Ноябрь – „Eesti tulevikule mõeldes“
Декабрь – „Oleme kõrvuti“
„Läbi kunsti üheks“
„Aktiivne ja turvaline koolipäev“
Три этапа общегородской интеллектуально – интерактивной игры «Пчёлка» („Mesimum“).
«Былое и настоящее Таллинна» (Культурная столица 2011). Музейные уроки – экскурсии.
«Мост Дружбы» Skype project с немецкой школой Grudshule Am Albertshaht город Treital.
Театральная студия «Форте» Участие в фестивале «Кубок Канутиайа» - призовое место.
Фестиваль хоров в Лондоне „Voices now“.
Семинар в Санкт-Петербурге к юбилейным Ломоносовским чтениям. Участие в научно-практической конференции учащихся «Наследники Ломоносова» в Санкт-Петербурге. Презентации учеников гимназии.
«Я выбираю» - молодёжный творческий форум (Эстония через десять лет).