Meedia projekt „Noored ajakirjanikud“

Kollaž_ESTKollaž_EST

Haabersti Vene Gümnaasiumi 10. ja 11. klassi õpilastel oli võimalus võtta osa kooli meedia projektist “Noored ajakirjanikud”. Projekti eesmärk oli tõsta noorte huvi meedia vastu ning aidata õpilasi ka karjäärivalikul, tutvustades neile meedia valdkonda.

Kokku osales projektis 30 õpilast ning kahe nädala jooksul toimus arvukaid üritusi ja kohtumisi, kus noored said avastada ja õppida midagi uut.

Projekti raames käisime Tallinna Teletornis, kus noored said teada palju uut televisiooni, raadio ja interneti ajaloost ning mis roll oli nende infoallikate arengus Tallinna Teletornil.

Samuti kohtusid noored mitme tunnustatud ajakirjanikuga, kes rääkisid neile oma tööst ja projektidest. Näiteks ajakirjanik Anna Žuravljova jagas saadud kogemusi ajalehe korrespondendina ning viis noortega läbi pressikonverentsi, mille järel pidi noored ise kirjutama artikleid, mis olid kõigil väga isikupärased ja vahvad. ETV+ ning ka Rahvaraadio saatejuht Julia Kalena rääkis lastele tööst raadios ning tegi noortega harjutusi, mis panid proovile nende esinemis- ja kõnelemisoskusi. Samuti kohtusime ka Dmitri Kulikoviga, kes rääkis oma tööst ERR uudiste toimetajana ja spordiuudiste korrespondendina.

Lisaks kohutmistele oli noortel võimalik oma silmaga näha kuidas käeb töö ERR-i stuudiotes. Saime heita pilku saadete “Hommik Anuga” ja “Terevisoon” valmimise protsessile. Kõik tunnistasid, et ei ole varem mõelnud sellele, kui suur töö võib olla ühe telesaate tegemise taga. Kui aga astusime ETV+ stuudiosse, tulid meile vastu juba tuttavad näod. Üks meie õpilane Diana Demidova palus ETV+ saatejuhil võtta temalt intervjuu ja tulemus oli väga vahva. Eesti Rahvusringhäälingu ringkäigu lõpetasime Raadio 4 stuudio külastamisega ning noortel tekkis hirmus tahtmine proovida ka raadiotööd. Katsetamise võimalus tuli aga mõni päev hiljem. Oktoobri viimasel päeval läksime õpilastega Türi Rahvusringhäälingu muuseumisse, kus noored said ise teha raadioprogrammi. Õpilaste vahel jagati rollid ära, kes oli saatejuht, kes uudiste toimetaja, kes kuuldemängu näitleja ning kes reklaami lugeja.

Noored ise mainisid, et projekt avardas nende silmaringi ja muutis nende suhtumist meediasse. Nüüd teevad nad palju teadlikumaid otsuseid infokanalite valikul. 11. klassi tüdrukud olid aga nii võlutud meedia valdkonnast, et otsustasid jätkata valdkonna avastamist töövarju rollides.

Projekti tulemusena on loodud projekti kodulehekülg, kust leiab kogu infot projekti kohta ja laste tööde viljad: https://goo.gl/XxvZp9

Jevgenia Uusväli
Haabersti Vene Gümnaasium